Alan Adı Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

web hosting, kurumsal hosting, cloud sunucu, ssl sertifikaları, alan adı, domain, kiralık sunucu, bulut sunucu, linux vds, windows vds, hosting,  limitsiz hosting,  domain sorgulama, alan adı kaydı, dedicated server, sınırsız web hosting

13 Nisan2018

Alan Adı Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Gelişen teknoloji ile birlikte dijital ortamda var olmak her iş alanı için oldukça önemlidir. Dijital ortamın ise kendi gereksinimleri vardır. Web sitenizin internet üzerinde yayınlamak için gerekli olan alan adı oldukça önemlidir. Alan adı seçerken dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar vardır.

Alan adı(domain) seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli unsurlardan biri, alan adınızın işiniz ve web siteniz ile uyumlu olmasıdır. İşinizi anlatan ve işinizin tamamını kapsayan bir alan adı seçmeniz insanların aklında daha kolay yer edinmenizi sağlayacak ve internet ortamında size avantaj sağlayacaktır.

Alan adı seçerken dikkat çekici olması ve akılda kalıcı olmasına dikkat etmelisiniz. Ancak bunların yanı sıra yazımı da kolay olmalıdır. Yazımı zor olan bir alan adı çeşitli yazım yanlışlarına sebep olur dolayısıyla sayfanıza ulaşmak isteyen insanlara engel olur. Alan adını satın almadan önce yazım denemeleri yaparak bu konuda doğru tercihi yapabilirsiniz.

Alan adı seçerken yapılan en büyük yanlışlardan biri uzun alan adları tercih etmektir. Uzun alan adları hem insanların hatırlama oranlarını düşürür hem de çeşitli yazım yanlışlarına sebep olabilir. Bu nedenle şirket isminiz ya da iş alanınız uzun bile olsa bunu daha kısa bir alan adı altında birleştirebilirsiniz.

İnternette kullanıcılar çeşitli kelimeler girerek arama yaparlar. Alan adı seçiminde kullanıcıların işinizle alakalı olarak en çok kullandıkları anahtar kelimeleri kullanmanız web sitenizin trafiği açısından oldukça avantajlı olabilir. Şehir isimleri, işi genel olarak tanımlayan anahtar kelimeler seçerek arama sonuçlarında daha kolay bulunabilir, bunun avantajını yaşayabilirsiniz.

Dijital ortamda alan adları pek çok farklı uzantıya sahiptir. Bunlardan .com.tr belge gerektiren bir uzantıdır ancak diğer uzantılar belge gerektirmez. Bu nedenle herhangi bir uzantıyı seçip satın aldıktan sonra domainin farklı uzantılarını da satın almanız yaşanabilecek çeşitli sorunların önüne geçer. Sahte kişilerin bu uzantıları satın alıp insanları kandırmasının önüne geçerek itibarınızı koruyabilirsiniz.

Alan adı seçerken dikkat etmeniz gereken bu başlıca unsurlar dışında bilgi edinmek istediğiniz diğer konular için bizimle iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirsiniz.