Hosting Hizmeti Nedir? Hosting Hizmetinin Türleri Nelerdir ?

web hosting, kurumsal hosting, cloud sunucu, ssl sertifikaları, alan adı, domain, kiralık sunucu, bulut sunucu, linux vds, windows vds, hosting,  limitsiz hosting,  domain sorgulama, alan adı kaydı, dedicated server, sınırsız web hosting

24 Temmuz2019

Hosting Hizmeti Nedir? Hosting Hizmetinin Türleri Nelerdir ?

Günümüzde web sayfalarının önemi oldukça büyük. Firmalar isimlerini daha geniş kitlelere duyurabilmek ya da marka bilinirliklerini arttırmak için web sayfalarına yöneliyorlar. Genel olarak bakıldığında ise web sayfası; domain ya da bir diğer adıyla alan adı, SSL sertifikası ve hosting hizmetinden oluşuyor. Ne olduklarından hızlıca baheselim; Türkçe ’ye alan adı olarak çevrilen domain, web sayfasının iskeletini, kimliğini adını oluşturuyor. Örneğin www.inteso.com.tr bir alan adı. SSL sertifikası, web sayfasının kimliğini doğrulayan ve sunucuya gönderilen bilgileri şifreleyen koruma kalkanını oluşturuyor. Bu sayede web sitesini ziyaret eden kullanıcıların bilgileri korunmuş oluyor. Hosting hizmeti ise hazırlanmış olan web sayfanızın kullanıldığı alan ya da bir başka tanım ile hosting hizmeti, web sitenizin internet üzerinden 7/24 ulaşılabilir olmasını sağlayan hizmet konumunda. Buna ek olarak, birden fazla hosting hizmeti bulunuyor. Peki, nelerdir bu hosting hizmeti ?

 

Paylaşımlı Hosting

Paylaşımlı hosting hizmeti sayesinde, birden fazla kullanıcı ile kaynak paylaşımı yapmanız mümkün. Yani tek bir hosting hizmeti ile birden çok web sitesi barındırabiliyorsunuz. En büyük avantajı ise, ay sonunda tüketiminizin çok olması durumunda sürpriz bir ücret ile karşılaşmıyorsunuz.

VPS (Sanal) Hosting

Sanal ya da bir diğer adı ile VPS servisi; birbirinden bağımsız, sanal makineler olarak çalışıyor. Maliyeti ise diğer hosting hizmet türlerine göre daha düşük. En büyük avantajı, VPS yani sanal hosting servisinin garantili ve kontrollü oluşu. Daha garantili ve kontrollü olmasının sebebi de başkaları ile paylaşılamıyor olması.

WordPress Hosting

 Belki de en çok kullanılan, hosting türleri arasında en popüler olanı WordPress hosting hizmeti olabilir. Kısaca özetlersek; WordPress web sitesi tasarlamak için kodlama gerektirmeyen, hazır temalara sahip bir web sitesi yazılımı. WordPress hosting servisi de, bahsetmiş olduğumuz web sitesi yazılımı için gerekli tüm özelliklere sahip servis.

Dedicated Hosting

Bu hosting türü, tek bir kullanıcıya ayrılan fiziksel bir makine. Dedicated hosting daha çok

Aylık trafik hacmi yüksek olan veya dosya yükleme/indirme ihtiyacı fazla olan web siteleri için idealdir.

Kurumsal Hosting

Kurumsal hosting, kolay kullanılabilen cPanel’i, VPS’nin performansı ile harmanlayan hosting türü. Genellikle bu hosting türü; yüksek trafiğe sahip, veri ağırlığı olan web siteleri ve e-ticaret web siteleri için ideal bir hosting türü.

 

Web sayfaları, her alanda var olan firmalar için olmazsa olmaz bir unsur konumunda bulunuyor. Web sayfaları ayrıca kendi için domain, hosting hizmeti ve SSL sertifikası olmak üzere üç ana temelden oluşuyor. Her bir temel, web sitesi için kilit rol oynamakla birlikte web sayfasını daha güçlü ve güvenilir hale getiriyor.