SSL Sertifikası Nedir? Web Siteleri İçin SSL Sertifikasına Sahip Olmak Neden Önemlidir?

web hosting, kurumsal hosting, cloud sunucu, ssl sertifikaları, alan adı, domain, kiralık sunucu, bulut sunucu, linux vds, windows vds, hosting,  limitsiz hosting,  domain sorgulama, alan adı kaydı, dedicated server, sınırsız web hosting

23 Temmuz2019

SSL Sertifikası Nedir? Web Siteleri İçin SSL Sertifikasına Sahip Olmak Neden Önemlidir?

Dijitalleşmeyle birlikte bugün, markalar için olmazsa olmazlardan bir tanesi de web sayfasına sahip olmak. Firma sahipleri bu sayede daha fazla kitleye seslenebiliyorlar, daha güçlü büyüyebiliyorlar ve web sayfalarına güncel yenilemeler yapıp rakiplerinden bir adım öne çıkabiliyorlar. Tabiki de, web sayfasının bu denli önemli olmasını sağlayan üç ana temel bulunmakta. Bunlar domain, hosting hizmeti ve SSL sertifikası. Kısaca tanımlayacak olursak eğer; domain veya diğer bir adıyla alan adı, web sayfanın fiziksel temelini oluşturmaktadır. Domain hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için “Domain Nedir, Ne İşe Yarar” blog yazımızı okuyabilirsiniz. Hosting hizmeti, hazırlanmış olan web sayfasının kullanıldığı alandır. SSL sertifikası (Secure Socket Layer) ise, başta web siteleri olmak üzere birçok alan için kullanılan şifreleme katmanıdır. Bu sayede hem firma sahibi web sitesini koruyabiliyor hem de sayfayı ziyaret eden kullanıcıların bilgileri korunuyor. Bu yüzden SSL sertifikası, web siteleri için olmazsa olmaz ana temelden biridir. Peki web siteleri için SSL sertifikasına sahip olmak neden önemlidir ?

 

“Güvenli” İbaresi Önemseyin !

SSL sertifikası, hem web sayfasına sahip olan firmalar hem de siteyi ziyaret eden kullanıcılar için çok önemlidir. Ocak 2017 yılı ile birlikte, Google gibi arama motorlarının adres çubuğunda SSL sertifikasına sahip olan web siteleri için

“Güvenli” yazısı yer alırken SSL sertifikası olmayan web sitelerinin adres çubuğunda

“Güvenli Değil” ibaresi bulunmakta. Bu durumda, SSL sertifikası olmayan web sitelerini ziyaret eden kullanıcılar, “Güvenli Değil” yazısını gördüklerinde bilgilerinin çalınma ya da paylaşılma olasılığına karşılık sayfadan çıkmaktadır. Bu da web sayfasının itibarını oldukça zedelemektedir.

Ödemelerinizi Güvenli Bir Şekilde Alın !

Eğer sayfanız bir e-ticaret sitesi ise veya ödeme ile ilgili bir kategoriniz varsa SSL sertifikasına sahip olmak seçenekten öte, bir zorunluluk. Kullanıcıların kredi kartı bilgilerini girdiklerini de hesaba katacak olursak eğer, herhangi bir siber saldırıya karşı SSL sertifikasına sahip olunmalı. Bu sayede kendi firmanızı da, alışveriş yapan ziyaretçilerinizi de riske atmamış oluyorsunuz.

            SEO’nun Etkisini Unutmayın !

Web siteleri için SEO önemli olmakla birlikte ileriki yıllarda öneminin daha da artması bekleniyor. Bununla birlikte SSL sertifikası olan web sayfaları, olmayanlara göre çok daha hızlı büyüyor. Google gibi arama motorları da SSL sertifikası olan web sayfalarını arama motorunda üst sayfaya çıkarıyor. Yani SSL sertifikası ve doğru yapılan SEO çalışması, web sayfasını büyütmek ve arama motorunda ilk sayfaya çıkarmak için iyi bir stratejidir.

 

Web sayfaları bugün, her alandaki firmalar için olmazsa olmaz unsur haline geldi. Web sayfalarının tam anlamıyla işlevini sağlayan ise domain, hosting hizmeti ve SSL sertifikasıdır. Her bir temel; web sayfasının daha güvenilir ve kaliteli olmasını sağlamakla birlikte güncel kalabilen web sayfaları, arama motorlarında doğrudan etkileşim ile ilk sayfada yer alabilmektedir.